UHELDIG: Zdenek Stybar veltet noen par meter fra målstreken, men kom seg likevel aldri til mål. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM.

Grusomt krasj for Stybar

Procycling
Tips meg

Publisert 14.08.14 18:30

Fjorårsvinneren er ute av Eneco Tour.

Det ble en dramatisk avslutning på dagens etappe i Eneco Tour.

Fjorårsvinneren Zdenek Stybar (Omega Pharma – Quick Step), som lå på femteeplass i sammendraget før dagens etappe, krasjet nemlig voldsomt like før målstreken.

Han stupte over sykkelen og landet på hodet, mens sykkelen fløy flere meter over han i luften.

Stybar beholdt bevisstheten, men var i så store smerter i etterkant at han ikke klarte å sette seg på sykkelen igjen, og er dermed ute av årets Eneco Tour.

Flere andre ryttere var også involvert i velten, deriblant Reinardt Janse Van Rensburg (Giant-Shimano) og Aleksandr Porsev (Katjusja).

Sistnevnte, som vanligvis er en av Alexander Kristoffs viktigste hjelperyttere, brakk kragebeinet i velten og er trolig ute i noen par uker.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Cycling : 10th Eneco Tour 2014 / Stage 4

GIKK NED: Porsev, som vanligvis er Alexander Kristoffs opptrekker, var blant de som gikk ned i massevelten. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM.

Til sykehus
Etter velten ble Stybar umiddelbart tatt med til sykehus for å undersøkes.

Undersøkelsen viste at han hadde fått dype sår på leppen i tillegg til at han hadde brukket noen tenner.

Etter å ha blitt undersøkt med røntgen viste det seg heldigvis at tsjekkeren ikke hadde brukket noe, og 28-åringen vil dermed trolig være tilbake på sykkelen innen kort tid.

Den tidligere verdensmesteren i cyclocross må likevel tilbringe natten på sykehuset for videre observasjon.

Bouhanni tilbake
Nacer Bouhanni har vært fraværende så langt i spurtene i Eneco Tour, men viste storform igjen på dagens etappe da han vant overlegent foran Luka Mezgec (Giant-Shimano) og Giacomo Nizzolo (Trek).

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Cycling : 10th Eneco Tour 2014 / Stage 4

LEKENDE LETT: Bouhanni seiret etter en lynrask spurt. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM.

Franskmannen, som vant poengtrøyen i årets Giro d’Italia, tok dermed sin niende seier for sesongen.

Edvald Boasson Hagen (Team Sky) deltok ikke i spurten i dag heller, og ble til slutt nummer 82, på samme tid som vinneren.

Les også: Edvald forlater Team Sky.

I morgen følger en hard brosteinsetappe i etapperittet, som trolig vil være avgjørende for det endelige sammendraget.