STORT TALENT: Miriam Bjørnsrud har en drøm om å sykle i den berømte regnbuetrøya. FOTO: TEAM HITEC PRODUCTS

– Regnbuetrøya er en stor drøm

Publisert 19.04.14 13:04

21-åringen ønsker å kopiere Thor Hushovd, men først er det OL i Rio som gjelder.

Miriam Bjørnsrud hadde sitt store gjennombrudd på sykkelsetet i 2010, som sisteårs junior. 21-åringen kjørte sine første år som senior som eneste jente i Raumerrytter før hun høsten 2012 signerte kontrakt med Team Hitec Products.

Sykkeltalentet har ingen planer om å holde på med idretten til hun er 35 år, men hun har en plan og en drøm om å ikle seg regnbuetrøyen før hun avslutter karrieren.

– Juniortiden var bra, det var liksom glanstiden. I 2010 klaffa alt, sykling var kun en lek og bare gøy. Det er fortsatt en lek, men mye mer seriøst, forteller en glad Bjørnsrud til procycling.no.

21-åringen har hatt sin første påskeferie på sju år, som besto av to dager på Sjusjøen. 

– Det var deilig å koble av et par dager uten sykkelen, forteller Bjørnsrud.

Sykdom og skader
I 2011 ble Bjørnsrud rammet av kyssesyken og mistet nesten hele sesongen. Hennes første år som senior ble derfor ingen stor suksess, men hun klarte allikevel å bli nummer to i Norgesmesterskapet.

– Det var meg alene mot røkla, jeg lærte å lese feltet på en helt annerledes måte. Jeg syklet jo alene for Raumerrytter helt til jeg signerte for Hitec. Det er mulig å klare seg alene også, forteller Bjørnsrud.

Sykkeltalentet fra Eidsvoll var uten trening i seks måneder. Hun kunne fortelle til procycling.no at det å gå fra å vinne alt i 2010 til å ikke gjøre noe i 2011, var en tøff periode.

Det er i slike sykdomsperioder man er avhengig av god oppfølging, for å unngå å ødelegge hele karrieren.

– Hva motiverte deg gjennom sykdomsperioden?

– Jeg lærte mye om meg selv og kroppen min. Da Kai Lexberg var treneren min satt vi opp mål, delmål og langsiktige mål, etter hver sesong. Disse målene leste jeg ofte gjennom da jeg var syk. Jeg tok et valg om å fortsette satsingen og de langsiktige målene mine motiverte meg. Kroppen føltes helt ødelagt da jeg begynte å trene igjen, men viljen har hele tiden vært sterk, forteller 21-åringen.

Miriam+Bjørnsrud Team+Hitec+Products Sykling

SLET MED SYKDOM: Miriam Bjørnsurd mistet nesten en hel sesong grunnet kyssesyken.

Lærte tidlig å klare seg selv
Bjørnsrud er en av de utøverne som valgte å gå videregående skole på Norges Toppidrettsgymnas. Der er det fokus på både skole og trening, og for mange er det en unik mulighet for riktig og god tilrettelegging av satsing på idretten.

– NTG har betydd veldig mye for meg. Det var der jeg møtte Kai Lexberg. Han trente meg helt frem til i fjor. På NTG fikk vi god oppfølging på både skole og trening. I tillegg måtte jeg flytte hjemmefra da jeg var 15 år, det gjorde at jeg tidlig lærte å ta vare på meg selv. Det tror jeg er viktig som syklist, fordi det er mye reising og det er mye man må klare å gjøre på egenhånd, forteller Hitec-rytteren til procycling.no.

Den uredde jenta fra Eidsvoll ble introdusert til syklingen av sin mor og begynte å konkurrere allerede som 12-åring.

– Før jeg begynte å sykle var jeg innom alt fra akrobatikk på hesteryggen til basketball. Da mamma introduserte meg for sykkelen ville jeg ikke sykle, fordi jeg var redd for at bena satt fast i pedalene. Etter hvert synes jeg sykling ble gøy og det synes jeg fortsatt det er, forteller Bjørnsrud som ikke angrer et sekund for at hun valgte sykkelen.

Regnbuetrøya
For de fleste syklister som legger ned store deler av livet sitt på sykkelsetet, er den største drømmen å få muligheten til å sykle i den berømte regnbuetrøyen. For Bjørnsrud er drømmen den samme.

– Jeg har kjempelyst til å bli verdensmester en dag. Regnbuetrøya er en drøm. Før dette har jeg et mål om å sykle OL i Rio de Janeiro i 2016, der vil jeg være med å kjempe i toppen, forteller den blide jenta til procycling.no.

Selv om drømmene er på plass, kjenner Bjørnsrud på følelsen av at det er lenge siden hun har vunnet noe løp. Steget fra junior til senior er tøft, og i motsetning til herrene har ikke kvinnene noe ren U23-klasse utenom i Europamesterskap.

Dette kan være en av faktorene til at mange jenter mister motivasjon til å fortsette karrieren sin. Snittalderen på de beste kvinnelige syklistene i verden er rundt 30 år, men mange slutter lenge før dette.

– Steget fra junior til senior var ikke noe sjokk, selv om løpene nå er større, lengre og mer krevende løp. Jeg kjenner at jeg har lyst til å vinne noen løp snart. Man må ha veldig lyst til å drive med sykling, for det krever tålmodighet og mye trening, forteller Bjørnsrud.

Sykling Miriam+bjørnsrud VM Cecilie+Johnson Ingrid+Lorvik

VIL VINNE VM: Miriam Bjørnsrud vil vinne VM før hun legger opp. Her fra før VM i fjor, hvor hun ble nummer 35. Foto: Anders Lindstrøm (procycling.no)

Mesterskap det store i 2014
21-åringen fikk en sterk sjuendeplass i Europamesterskapet for U23 i fjor og en 35. plass i Verdensmesterskapet i Italia.

– Jeg kan ikke si meg fornøyd med VM resultatmessig, men når jeg ser tilbake på det er det et løp jeg lærte mye av. Jeg sitter igjen med mye erfaring. VM er et veldig hardt løp og man trenger noen VM i bagasjen før man kan knekke kode, forteller ungjenta som tok sølv i Norgesmesterskapet i fjor.

I år arrangeres Norgesmesterskapet i Eidsvoll, og for 21-åringen blir det et mesterskap på hjemmebane. Med to andreplasser i de tidligere mesterskapene har 21-åringen et ønske om å vinne i år.

– I år har jeg to mål. Jeg har lyst til å vinne Europamesterskapet og Norgesmesterskapet på hjemmebane, røper Bjørnsrud til procycling.no. 

I tillegg til resultatmål er det også andre ting som står i fokus for Hitec-rytteren.

– Jeg vil utvikle meg som syklist. Det er så mange løp der man bare har i hodet å komme seg til mål. Jeg vil få til løp der jeg kjenner at jeg har dagen og kan være med å prege løpet, forteller Eidsvoll-jenta. 

Norgescupåpning
Siste helgen i april er det sesongåpning i Norge, med årets første Norgescup som arrangeres i Skien.

– Norgescup er alltid gøy. Jeg skal inn i en tøff treningsperiode nå, så Norgescupen blir en del av treningsopplegget og jeg vil gjøre det jeg kan for å kjøre bra. Alle løp jeg kjører vil jeg jo vinne, så hvis sjansen byr seg tar jeg den, forteller Hitec-rytteren. 

Etter sesongåpningen i Norge reiser Bjørnsrud videre til Tsjekkia med landslaget, hvor de skal kjøre UCI-etapperittet, Gracia Orlova.

– Jeg har lyst til å gjøre det bra der. I år har de kuttet ut tempoetappen, sjansene mine for en bedre sammenlagtplassering er derfor mye bedre, forteller 21-åringen.

– Til slutt, hva inspirerer deg?

– Ikke penger i hvert fall, da hadde jeg gjort noe annet. Det er mye som kan inspirere meg. Da kjæresten min, Kristoffer Skjerping, kom på andreplass i U23-utgaven av Flandern rundt ble jeg veldig inspirert til å jobbe hardere. Mamma inspirerer meg også, avslutter Bjørnsrud til procycling.no.