STAVANGER (procycling.no): Siden 2011 har Alexander Kristoff hvert år hatt mer enn 70 konkurransedager på sykkelen.
I 2012-sesongen satt han på konkurransesykkelen ved 80 anledninger. Det matcher ingen andre norske i løpet av en sesong.
Sjekk disse tallene:
Konkurransedager i fullførte ritt (i de to høyeste kategorier)
Kristoff siste tre år: 72-80-74
Hushovd: 66-28-66
Boasson Hagen: 64-70-67
Fra mars og fram til Paris-Roubaix skal Kristoff dessuten i aksjon 18 dager, mens Boasson ligger på 12 og Hushovd 10.
Etter Kristoffs seier i klassikeren Milano-Sanremo dro de to andre hjem for å lade batteriene.
Selv etter det, holdt han det gående og startet neste ritt tre dager senere. Denne uka har han kjørt fire etapper i De Panne.
– Det blir i meste laget, også for meg. Vi får se om vi kan kutte litt ned på denne perioden neste år. Ettersom jeg kjører De Panne, blir oppholdet som startet med Milano-Sanremo på tre uker for meg, sier Kristoff til procycling.no.
– Blir det kjedelig når du er så lenge ute på reise?
– Ja, jeg synes det. Det er greit når det er store etappeløp, og man skal i aksjon hver dag. I den perioden jeg er inne i nå er det mye dødtid mellom rittene.
– Verre da Leo kom
Hjemme på Storhaug utenfor Stavanger sitter to av grunnene som gjør det vanskelig å forsvare over 150 dager ute på reise i året:
Samboeren Maren og parets to år gamle sønn, Leo.
– Jeg synes vi takler det greit, men det ble nok litt tøffere Alexander da Leo kom. Nå måtte han reise fra to.
– Men vi visste hva vi gikk til da vi valgte å få et barn. Jeg har jo på en måte gjort det jeg skal i en alder av 23 år, sier Kommedal til procycling.no.
Måtte muntre ham opp
Hun prater med Alexander minst tre ganger daglig på telefon og forsøker å få med seg avslutningene av de store rittene han kjører.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

REISER MEST: Alexander Kristoff konkurrerer mer enn Thor Hushovd, Lars Petter Nordhaug og Edvald Boasson Hagen. Foto: Scanpix
Under Milano-Sanremo var sønnen oppglødd over å se pappa strekke armene høyt i været over målstreken. Men i forkant måtte Maren tre støttende til da hun ble oppringt av ektemannen.
– Han ringte meg før Sanremo og fortalte at han egentlig hadde mest lyst til å komme hjem. Da måtte jeg muntre ham opp litt, men neste gang kan det være meg. Det går ikke hvis begge to skal trykke den andres humør ned, innrømmer hun.
Katjusja-laget vurderte å gi den norske stjernen fri etter Gent-Wevelgem, og da hadde han fått noen dager hjemme i Stavanger. Så endret værmeldingene seg, og de ble i stedet enige om å holde ham i konkurranse.
– For Alexander som syklist er det beste for ham å holde seg i konkurranse. Det er nesten umulig å simulere det han gjør der på trening, sier trener og stefar Stein Ørn.
Trøsten får være at årets første konkurransebolk avsluttes med Paris-Roubaix den 13. april.
PS! Søndag sykler Kristoff, Hushovd, Boasson Hagen og Gabriel Rasch Flandern rundt. Vi starter LIVE-dekningen allerede 10.30!