– Det er mitt beste resultat noensinne. Normandie har alltid vært et av de store målene for Joker. Å få et godt resultat sammenlagt her rangerer ekstremt høyt, sier Reidar Borgersen til procycling.no.
Søndag imponerte nemlig 33-åringen med en sterk tredjeplass i det franske etapperittet Tour de Normandie. Grunnlaget for pallplasseringen ble lagt av en forrykende prolog, samt våken og aggressiv kjøring videre i rittet.
-Vi hadde tro på det fra start, særlig etter prologen. Da var det tydelig at formen var bra og at jeg hadde styrken som skulle til. Vi prøvde egentlig å være litt kalde de første dagene og sette inn støtet på torsdag og fredag. Men det ble ikke så mye sidevind som forventet.
Ga seg aldri
Det var derfor små avstander i sammendraget etter de tre første etappene.
– Vi skulle egentlig gjøre det på etappe fire. Da var planen å angripe over nest siste bakketopp. Det gikk et brudd der på fire mann, og der skulle jeg vært. Men jeg satt for langt bak, og da var vi litt skuffet, for det var den etappen vi trodde skulle være avgjørende. Likevel ga vi oss ikke, forteller Joker-syklisten.
Neste dag forsøkte Borgersen seg med et dristig angrep mot slutten, men ble akkurat hentet av feltet. Det var derimot den siste etappen som skulle vise seg å avgjøre alt.
– Siste dag så var det egentlig bare å være med. Det var mye vind, og da slet det seg avgårde en svær gruppe. Det var litt dyktighet og litt flaks at jeg satt der. Plutselig var ikke lederen der og sammendraget var snudd på hodet.
– Jeg måtte bare være med og gripe muligheten. Jeg fikk tatt noen sekunder i en bonusspurt, men visste ikke plasseringen sammenlagt da jeg kom i mål. Det var nesten uvirkelig da jeg ble kalt opp på podiet, sier den tidligere sløyteløperen.
En utrolig transformasjon
Borgersen har tidligere vært norgesmester på skøyter flere ganger, men måtte gi opp skøytesatsingen etter problemer med ankelen.
I 2010 startet han satsingen som syklist, og markerte seg umiddelbart ved å blant annet slå flere norske rekorder på tempo.
Likevel angrer han ikke på at han ikke startet med sykling fra starten av.
– Jeg angrer ikke på at jeg startet med skøyter. Det brant jeg for lenge. Jeg kunne kanskje ha lagt opp litt tidligere, men jeg tenker ikke så mye på det. En vet aldri hva som ville skjedd, men jeg har tatt med meg en god treningskultur fra skøyter og gunstige fysiske egenskaper, sier 33-åringen.
I 2012 slo Borgersen gjennom for fullt, da han på sensasjonelt vis knuste både Edvald Boasson Hagen og Lars Petter Nordhaug i norgesmesterskapet på tempo. I tillegg viste han gryende all-round egenskaper da han vant klatretrøyen i Ronde de l’Oise.
I fjor tok den allsidige syklisten fra Krokstadelva sin første seier i fellesstart da han spurtslo Michael Olsson og vant Ringerike GP, og det ser ut til at han har tatt ytterligere steg i år.
Nå kan han ikke lenger regnes for å være en ren tempospesialist.
– Egenskapene mine fysisk har alltid vært bra. Mange temposyklister er trege, men jeg har mer kraft på grunn av skøytebakgrunnen. Jeg har fysisk kapasitet til å gjøre mer enn å sykle tempo, forklarer den tidligere norgesmesteren.
Måtte lære taktikk
Det var først og fremst Borgersens manglende taktiske egenskaper som hindret han i å hevde seg på fellesttart i starten av sykkelkarrieren.
– Jeg tok store steg da jeg begynte å kjøre ritt som Normandie, og jeg lærte masse av det. Jeg jobbet sammen med Gino og rytterne på laget, og prøvde hele tiden å bli bedre og lære av mine feil. Det er umulig å ikke gjøre feil innimellom, men det handler om å ikke gjøre for mange feil.
– Nå har jeg blitt mye bedre taktisk. Da jeg startet trodde jeg distansen skulle være et problem, men det har det ikke vært. Bruk av krefter underveis har vært nøkkelen. Det hjelper ikke å være fysisk sterk om man ligger vinden og sløser krefter. I fjor hadde jeg og Breen mye av de samme egenskapene, men han tok oftere de rette valgene, sier Borgersen.
Som et resultat kjørte Vegard Breen inn flere imponerende resultater, deriblant sammenlagtseieren i Ronde de l’Oise, og signerte deretter en proffkontrakt med Lotto-Belisol.
Drømmer om proffkontrakt
Målene for Borgersen fremover er å kjøre bra i Circuit des Ardennes (11-13. april) og Tour de Bretagne (25.april-1.mai). Deretter håper han å forsvare seieren i Ringerike Grand Prix, før han ønsker revansje i NM.
– Tempoen i NM blir veldig viktig. Jeg kommer til å ha et renere tempofokus frem mot det. Det er et stort mål å vinne der, sier Borgersen.
Til tross for at han begynner å bli gammel, har 33-åringen troen på at han kan fortsette å forbedre seg som sykkelrytter.
– Jeg tror at jeg kan bli enda bedre, det er derfor jeg holder på. Det er det som trigger meg. Det gjelder å sette seg nye mål hele tiden. Fysisk er jeg i stand til å være i toppen lenge, sier Joker-syklisten.
Dersom Borgersen tar enda noen steg, er det ikke usannsynlig at profflagene etter hvert vil få opp øynene for den gjennomtrente syklisten fra Krokstadelva.
– Tidligere har jeg ikke turt å tenke den tanken, og det skal en del til for at en gamling som meg skal plukkes opp av et profflag. For at jeg skal bli proff må jeg vise rutine, og vise at jeg er der jeg skal være og at jeg kan stoles på. Selvsagt er jeg ikke den man signerer for å vinne alle ritt, men jeg kan være en motor i laget som en vet er på rett sted til rett tid. Det er det jeg må vise.
– Det er ikke umulig å bli proff, men jeg må ha litt flaks. Det er min drøm, avslutter Borgersen.


