MAKS UFLAKS! Matti Breschel mistet mye hud på vei hjem fra siste etappe av Tour of Oman. Dansken håper likevel at klassikersesongen kan reddes. Foto: Tim De Waele/tdwsport.com

Danske felt av «flygende madrass»

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 25.02.14 09:05

Matti Breschel med stjernesmell i Midtøsten.

– Au, for satan – og god bedring! skrev den danske sportsdirektøren Brian Holm og la ut et bilde av en plastret og bandasjert Matti Breschel.

Timer før hadde han fullført Tour of Oman uten en skramme, så hva skjedde egentlig?

– Etter etappen kjørte vi tilbake mot hotellet. I en utforkjøring, da vi holdt rundt 70 kilometer i timen, fløy en madrass inn i forhjulet mitt og gjorde at det stoppet.

– Jeg landet hardt i asfalten og mistet veldig mye hud på beina og i ansiktet. Jeg pådro meg også et sår på kneet som måtte sys, sier Breschel til lagets hjemmeside.

Mistet klassikerne tidligere
29-åringen har slitt med skadeproblemer tidligere i karrieren.

I 2006 gikk han ned i velt i duell om sammenlagtseieren i Driedaagse van West-Vlaanderen mot Robbie McEwen. Australieren ble siden deklassifisert, mens dansken fikk sesongen spolert av brudd i ryggen.

I 2012 mistet han blant annet Paris-Roubaix med kneskade som Rabobank-rytter.

Til start i Paris-Nice
På tross av uturen i Midtøsten skal årets klassikerrekke foreløpig ikke stå i fare.

– Det er litt for tidlig å si, men jeg tror ikke det får noe å si for forberedelsene mine. Jeg fortsetter med mitt vanlige treningsprogram og er ikke bekymret akkurat nå, sier Breschel.

Planen er fortsatt at dansken stiller til start i Paris-Nice i starten av neste måned for sitt Tinkoff-Saxo.

PS! Om du nå tenker på Aladdin og hans flygende teppe, er det helt klart innenfor. Denne fortellingen stammer fra Midtøsten og boken «Tusen og en natt».