(procycling.no): Da Oleg Tinkov annonserte sin utgang fra sykkelsporten startet umiddelbart en intens sponsorjakt for Tinkoff. Etter årets sesong slutter den russiske milliardæren å sponse laget, og en ny hovedsponsor må på plass for at de skal kunne fortsette.
Lagets italienske general manager, Stefano Feltrin, er mannen som har fått den utakknemlige oppgaven med å finne en ny hovedsponsor.
Så langt er det status quo.
– Dessverre er det ingen skikkelig oppdatering, ettersom vi ikke har klart å sikre noe, forteller Feltrin til Cyclingnews.com.
Han er oppgitt over at ingen har stått frem for å sponse laget.
– Kanskje jeg er en dårlig manager, men vi er nr. 1 lag i verden, og vi har vært på toppen av rankingen i to måneder, med nr. 1 rytter og likevel klarer vi ikke å sikre en tittelsponsor. Det forteller deg mye. Det er et nederlag for sykling.
Håper på sykkelprodusent
Laget er nå sponset med sykler av sykkelprodusenten Specialized, og har samarbeidet med dem i en rekke år. Derfor har man håpet at de skulle kunne gå inn som hovedsponsor for laget, men de sponser også flere andre lag med sykler.
Så langt har ikke Feltrin lyktes med å overtale sykkelgiganten.
– Vi møtte dem og det var fornøyelig. Jeg vil ikke snakke for dem, men det er tydelig at strategien deres er forskjellig fra andre sykkelprodusenter.
Mens andre produsenter, som Trek, BMC, Cannondale og Merida, alle er inne som tittelsponsorer i lag, velger Specialized heller å bare være sykkelleverandør for lagene de er involvert i. I dag er det Etixx-QuickStep, Astana og Tinkoff, av World Tour-lagene, som sykler på det amerikanske merket. På kvinnesiden leverer de til nederlandske Boels-Dolmans, hvor regjerende verdensmester Lizzie Armitstead sykler.
– De eier ikke et lag og de har bestemt at deres beste alternativ er å være teknisk sponsor for mange lag. Det funker for dem, så det er ikke noe nytt der. Det er ingen indikasjon på at de vil endre mening.
Han etterlyser en klarere plan fra UCI, for å gjøre sporten bærekraftig. Per dags dato er det svært lite lønnsomt å drive et sykkellag.
– Det er sportens største problem, det samme for lagene. Forretningsmodellen er ikke der, og vekten på sponsorat er for stor. Det er urimelig for en tittelsponsor å måtte dekke omtrent 80% av lagets budsjett.
Mens jakten på en ny hovedsponsor fortsetter så begynner tiden å renne ut for Feltrin.
– Laget er fullfinansiert til slutten av året, men jeg er en optimist og gir oss 50% sjanse, lyder konklusjonen.