HVEM SYKLER HVOR? En hektisk, norsk overgangshøst og nedleggelse av to kontinentalsatsinger, har satt sitt spor i norsk sykkelsport. Få oversikt her! Foto: Knut Andreas Lone

Stor oversikt: Sjekk hvilke norske ryttere som sykler hvor i 2018

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 10.11.17 13:00

Del på    

Sandefjord og Bygdø blant miljøene som satser tyngre.

(procycling.no): Team FixIT.no og Team Sparebanken Sør valgte begge å legge ned sine satsinger etter inneværende sesong. Det gir i overkant av 30 plasser hos kontinentallag i 2018.

En av effektene blir at klubblagene får påfyll av ryttere som har satset på et høyere nivå, og nå vender tilbake.

En annen, og langt mer beklagelig side av det, er at det er mange ryttere som velger å legge opp. procycling.no har med denne oversikten forsøkt å få oversikt over hvilke ryttere som satser hvor i 2018.

Ser du feil, mangler eller har andre tips til oss – benytt post@procycling.no, så vi får full oversikt!

Bygdø IL har forsterket seg kraftig

I en mer spisset pyramide for norsk sykkelsport, er det også noen lag som ser muligheter. Blant disse er Bygdø IL, som blant annet markerte seg ved å ha Asbjørn Madsstuen til langt ut i finalen av U23-fellesstarten under NM.

Les mer om Madsstuens prestasjon her!

Foran 2018 har laget ambisjoner om å delta i Sundvolden GP, Ringerike Grand, samt svenske- og danske UCI-ritt. Laget har hentet Eirik Bruland fra Team Sparebanken Sør, Jon Breivold fra FixIT.no og Eirik Oskari Halvorsen fra TVK Elite:

– Vi har ambisjoner om å kjempe helt i toppen i NorgesCup og andre nasjonale ritt, og hevde oss i UCI-ritt. Pallplass i NC sammenlagt ser vi på som mulig. Samtidig henger Birkebeinerrittet høyt, og der er målet seier, sier Magnus Drivenes – procycling.no-skribent, og blant initiativtakerne i den nye satsingen.

Sandefjord vil oppgradere i 2019

Et annet spennende sykkelmiljø er Sandefjord SK. Klubben er NM-arrangør i 2018, og ifølge arrangementsjef Rune Steinsvik skal de lage «tidenes råeste NM».

For å få til dette har de lagt både Norgescup, Sandefjord Grand Prix og Sandefjord Grand Tour på kjølelageret neste år. På sikt er imidlertid ambisjonene store, noe også signeringene av Marius Blålid og Ken-Levi Eikeland indikerer:

– Vi ønsker å oppgradere til kontinentallag i 2019, men neste år sykler Marius og Ken-Levi for klubblaget vårt, kunngjør Steinsvik.

– Det blir noen arrangementer som ligger brakk neste år, kommer dere sterkere tilbake senere?

– Det gjør vi. Blant annet har vi i framtida planer om å gjøre Sandefjord Grand Tour som et UCI-ritt i slutten av juli måned.

En del avslutter satsingen

Mangelen på plasser hos norske kontinentallag fører også til at en del nå velger å legge satsingen på hylla.

Blant disse er Petter Theodorsen (tidligere Sparebanken Sør) og Åsmund Romstad Løvik (Team FixIT).

– Etter langt betenkningstid har jeg dessverre valgt å gi meg nå, bekrefter Theodorsen overfor procycling.no.

Under finner du lista over 2018-oppstillingene til elitesatsingene (herrer landevei) for norske konti- og klubblag i 2018. Vi oppdaterer så snart vi får inn mer informasjon! Utenlandsproffene er ikke del av denne oversikten.

Kontinentallag:

Joker Icopal
1. Markus Hoelgaard
2. Kristoffer Skjerping
3. Rasmus Fossum Tiller
4. Herman Dahl (ny fra Sparebanken Sør)
5. Andreas Vangstad (ny fra Sparebanken Sør)
6. Aksel Fischer Aasheim (ny fra Ringerike SK)
7. Bjørn Tore Hoem
8. Iver Johan Knotten
9. Ole Forfang
10. Henrik Evensen (ny fra SEG Racing)
11. Carl Fredrik Hagen

Ikke bekreftet: Fridtjof Røinås (Sparebanken Sør)

Ut:

Kristoffer Halvorsen (Team Sky)
Anders Skaarseth (Uno-X Norwegian Development Team)
Tobias Foss (Uno-X Norwegian Development Team)
Vegard Breen (lagt opp)
Adrian Aas Stien (lagt opp)

Team Coop:

1. Kristian Aasvold (ny fra Sparebanken Sør)
2. Anton Tunset
3. Fredrik Ludvigsson (ny fra Christina Jewelry-Kuma)
4. Jon-Anders Bekken (ny fra Asker CK)
5. Øivind Lukkedal
6. Håkon Aalrust
7. Louis Bendixen (ny fra ColoQuick-Cult)
8. Krister Hagen
9. Joakim Kjemhus
10. Gustav Höög
11. Trond Håkon Trondsen (ny fra Sparebanken Sør)
12. Erlend Blikra

Ikke bekreftet: Olav Hjemsæter

Ut:

Håvard Blikra (lagt opp)
Fredrik Strand Galta (lagt opp)
Philip Lindau (lagt opp)
Even Rege (Sandnes SK)
Ole André Austevoll (lagt opp)
August Jensen (Israeli Cycling Academy)
Andreas Sandsnes Olsen (tar pause grunnet sykdom)

Uno-X Norwegian Development Team

1. Jonas Abrahamsen
2. Sondre Kristiansen
3. Kristian Kulset
4. Erik Nordsæther Resell
5. Hans Kristian Rudland
6. Torjus Sleen
7. Torstein Træen
8. Sedrik Ullebø
9. Syver Wærsted
10. Lars Saugstad
11. Anders Skaarseth (ny fra Joker Icopal)
12. Tobias Foss (ny fra Joker Icopal)
13. Sindre Kulset (ny fra Ringerike SK)
14. Iver Skaarseth (ny fra Lillehammer CK Elite)
15. Andreas Leknessund (ny fra Ringerike SK, stagiaire)
16. Jonas Iversby Hvideberg (ny fra Fredrikstad SK, stagiaire)
17. Idar Andersen (ny Gauldal SK, stagiaire)

Ut:

Audun Brekke Fløtten (Team Virtu Cycling)

(Oversikten fortsetter under bildet)

TRE PÅ FLYTTEFOT: Trond Håkon Trondsen, Andreas Leknessund og Tobias Foss blir alle å se i nye farger neste år (Leknessund starter dog 2018-sesongen i Ringerike SKs rekker). FOTO: Kollasje via NTB Scanpix

Tidligere satsinger:

Team Sparebanken Sør – avviklet

Ut:

Trond Håkon Trondsen (Team Coop)
Fridtjof Røinås (Joker Icopal?)
Andreas Vangstad (Joker Icopal)
Herman Dahl (Joker Icopal)
Andreas Erland (KCK)
Ludvig Aspelund Holstad (Lillehammer CK)
Mathias Skjold (vurderer å legge opp)
Kristian Aasvold (Team Coop)
Petter Theodorsen (lagt opp)
Eirik Bruland (Bygdø IL)

Team FixIT.no – avviklet

Ut:

Kristoffer Madsen (Bergen CK?)
Bjørnar Vevatne Øverland (Bergen CK?)
Marius Blålid (Sandefjord SK)
Jon Breivold (Bygdø IL)
Matti Manninnen –
Elias Angell Spikseth (trapper ned)
Ken-Levi Eikeland (Sandefjord SK)
Andreas S. Jacobsen (trapper ned)
Jan William Jensen (lagt opp)
Henrik Sandal (lagt opp)
Åsmund Romstad Løvik (lagt opp)
Sindre Eid Hermansen –

Klubblag:

Sandefjord SK

Glenn Undseth (ny fra egen stall)
Tinius Trøim (ny fra egen stall)
Erik Halvorsen
Johan Bakken
Per Kristian Kirkhus
Marius Blålid (ny fra FixIT.no)
Ken-Levi Eikeland (ny fra FixIT.no)

Bygdø IL:

Eirik Bruland (ny fra Sparebanken Sør)
Jon Breivold (ny fra FixIT.no)
Asbjørn Madsstuen
Eirik Oskari Halvorsen (ny fra TVK Elite)
Magnus Drivenes
Jakob Hanserud
Erlend Sorteberg Skjørten

Lillehammer CK

Brage Aulstad
Amund Kirkebøen Husom
Eirik Langerud
Andreas Staune-Mittet
Per Strømseth
Ola Lierhagen
Ludvik Johannes Holstad (ny fra Sparebanken Sør)
Carl-Martin Sandvold
Rasmus Westad
Sondre Ulset
Sverre Strømseth
Sebastian D Heldahl
André Drege
Runar Sekse
Øystein K Brennum

* 8 av disse har rykket opp fra egen junioravdeling

Ut:

Iver Skaarseth (Uno-X Norwegian Development Team)

Asker CK Elite

Kjetil Amundrud
Kristoffer Y Westgaard
Bjarne Nilsen
Marius Y Westgaard
Aleksander Skjelbred
André Bekken
Torbjørn Røed
Knut Sande (ny fra Oslo Studentidrettslag)
Asbjørn Slagtern Fjellvåg (ny fra Oslo Studentidrettslag)

Ut:

Jon Anders Bekken (Team Coop)

Kristiansand CK

Alf Vidar Vetrhus (ny)
Even Fløystad
Eirik Sætra-Pedersen
Joakim Johnsen (ny)
Kristoffer Eide Andersen (ny)
Magnus Tofte (ny)
Andreas Erland (ny)
Alexander Sterk-Hansen
Kristian Teigland
Maximillian Gabrielsen (ny)
Gunnar Steinsland (ny)

Sandnes SK:

Andreas Leander Harvey
Christoffer Ellingsen
Emil Ims Svendsbø
Even Rege (ny fra Team Coop)
Fredrik Dversnes (ny fra Dalane SK)
Johan Hole Mohr (ny fra Stavanger SK)
Kristjan Osaland
Martin Fatnes
Thomas Ingebretsen
Tor Arne Gilje

Ringerike SK

Frederik Heron Engebretsen
Sondre Midtsveen Fredriksen
Daniel Ekløff
Christian Pjåka
Tore Andre Aase Vabø
August Nerland
Jonas Melby Bråten
Andreas Leknessund (ny stagiaire i Uno-X)
Lars Ola Langerud
Erik Fjærli

Ut:

Sindre Kulset (til Uno-X Norwegian Development Team)
Aksel Fischer Aasheim (til Joker Icopal)

Bergen CK

Bjørnar Vevatne Øverland
Kristoffer Madsen
Marius Rognsøy Sylta
Karl Jonas Tronstad
Erik Vevatne Øverland
Vetle Lunde
Kristoffer Hauge Nielsen
Tobias Endresen Budal

Bærum CK

Even Vangsnes
Stein Erik Eriksen
Øyvind Heiberg Sundby
Håkon Brathovde Olsen
Nicolai Kjærstad
Håkon Sandaker

Gauldal SK

Idar Andersen (opp fra egen juniorstall, stagiaire hos Uno-X)
Sondre Svendsli
Bjørn Helge Sandberg
Erik Ysland
Odin Rømuld
Mathias Berg
Vegard Sørnes
Lars Bakk Stjern
Fredrikstad SK
Jørgen Christoffersen
Filip Iversby Hvideberg
Jonas Iversby Hvideberg (stagiaire i Uno-X)
Petter Sørensen
* Alle opp fra egen juniorstall

IK Hero

TVK Elite

Andre Sotberg
Anders Gravås
Anders Gullhav
Kristian Klevgård
Jonas Ellingsen
Vebjørn Hordnes

Magnus Grov

Jørgen Dragsten (ny, egen stall)
Marius Bones (ny, egen stall)
Joakim Næss (ny, egen stall)
Joakim Bakken (ny, egen stall)

Ottestad IL

SK Rye

Jonas Boye Hansen

 

 

Tagget med: , , , , ,

Les også disse